VijestiBiH

NASTAVLJAJU SE BRUTALNI NAPADI NA SLAVENA KOVAČEVIĆA: “Riječ o čovjeku koji svoje nacionalno izjašnjenje određuje prema potrebi!”

Nakon političke analitičarke Ivane Marić koja je danas napala Slavena Kovačevića, nakon što je pred Evropskim sudom za ljudska prava dokazao da izborni sistem u BiH diskriminiše građane, riječima da je njegova “etnička pripadnost fluidna kategorija”, večeras je to na sličan način uradila i zvaničnica SNSD-a i delegatkinja u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać.

Ona je prvo izjavila je da je najnovija presuda Europskog suda za ljudska prava neprovediva, da je u njenom donošenju učestvovao i sudac iz BiH (Faris Vehabović, op. SB), te da iza nje stoje unitaristi. Zanimljivo je da njena stranka već dugo vremena vodi kampanju protiv stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, a sada im, izgleda, smetaju i sudije iz BiH u Evropskom sudu za ljudska prava.

“Na osnovu saopćenju objavljenog danas na stranici Europskog suda za ljudska prava moguće je vidjeti da se u suštini radi o sličnoj presudi koju smo imali priliku do sada da vidimo u slučaju ‘Sejdić-Finci’, ‘Zornić’ i tako dalje, ali je vrlo indikativno u konkretnom slučaju da je u odlučivanju sudjelovao i sudac iz BiH što je krajnje neprimjereno”, napomenula je Novaković Bursać u izjavi Srni.

Kao što je poznato, njena stranka (SNSD) već dugo vremena vodi kampanju protiv stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, a sada im, izgleda, smetaju i sudije iz BiH u Evropskom sudu za ljudska prava.

Bursać je zatim rekla da je očito da je Sud podlegao nekim kvalificiranjima povijesnih događaja ili društvenog ambijenta u BiH koji je potpuno izašao iz svojih okvira.

“Sud je i naglasio da donosi odluku slijedom svojih prethodnih odluka, ali ulazak u kvalificiranje povijesti ili odnosa u ovom društvu je potpuno neprimjereno. Mislim da je to upravo rezultat djelovanja tih sudaca”, smatra Novaković Bursać.

Novaković Bursać je rekla da je “interesantno da je sudac iz Austrije Gabriel Kucsko-Stadlmayer izdvojila mišljenje i da će se ono u kompletnom tekstu moći vidjeti”.

Na pitanje hoće li biti moguće primijeniti ovu presudu Suda iz Strasburga, Novaković Bursać je odgovorila da iz saopćenja nije vidljivo šta se tačno traži i da je očito to “otklanjanje diskriminacije” iz izbornog sistema, ali da ju je teško sprovesti.

“Da je to bilo moguće do sada uraditi vjerovatno bi se uradilo kada su u pitanju ove prethodne presude”, smatra Novaković Bursać.

Ona kaže da se radi o stvarima osnovnog uređenja BiH i da će se vrlo vjerovatno doći teško do rješenja predviđenih ovim presudama.

“To govori u prilog i namjerama predlagača. Konkretno apelant Slaven Kovačević, čovjek koji ima hrvatsko državljanstvo i svojevremeno se izjasnio kao Hrvat, a prema potrebi se sada izjašnjava kao Srbin. U apelaciji je čini mi se za sebe govorio da je Bosanac i Hercegovac”, rekla je Novaković Bursać.

Ona je zatim dodala da je “riječ o čovjeku koji svoje nacionalno izjašnjenje određuje prema potrebi”, te da ovakve apelacije i ideje idu u pravcu unitarizacije uspostavljanja kvazigrađanske države u BiH.

“To je koncept koji se povijesno pokazao kao neodrživ jer ovdje je izborni politički sistem i u vrijeme Austrije i u vrijeme socijalizma bio uspostavljen na etničkom principu, pa je i sada je takav”, kazala je Novaković Bursać.

Novaković Bursać je istakla da treba kvalitetno riješiti i pitanje “ostalih”, ali da osnova BiH mora ostati kakav je sada.

“Ta osnova je formula da mi u BiH održimo mir i povjerenje, a sam apelant dolazi iz okruženja Željka Komšića, ljudi koji su u svom političkom djelovanju skloni svim mogućim zloupotrebama etničkog porijekla kako bi opstali na političkom nebu, a ustvari igrali uloge za one koji njima upravljaju iz pozadine, a to su sigurno unitaristi”, zaključila je Novaković Bursać.

Europski sud za ljudska prava je, u danas objavljenoj presudi, utvrdio da je došlo do povrede člana jedan Protokola 12 /opća zabrana diskriminacije/ i Europske konvencije o ljudskim pravima zbog toga što Slaven Kovačević, savjetnik hrvatskog člana Predsjedništva Željka Komšića, “nije adekvatno zastupljen u Domu naroda Parlamentarne skupštine i Predsjedništvu BiH”.

Povezano

Back to top button